לא מזמן שטראוס הוציאה את הגרסה שלה למילקי פיסטוק, ואת האמת, די התאכזבתי. שוב טעם מלאכותי של פיסטוק, שוב שילוב עם שוקולד לבן (קרי, מגנום פיסטוק). לא אצלי. תיקנתי להם את העניין ויצרתי מילקי פיסטוק עם שכבה שוקולדית תחתונה, שכבת פיסטוק באמצע ומעליה מוס פיסטוק (מי אמר מילקי מוס ולא קיבל?) וכמובן, הדובדבן שבקצפת, שנטילי מסקרפונה עם וניל איכותי.

כמה שמחתי שסוף סוף הגעתי למתכון המושלם, וכמה שמחתי שהוא גדוש בפיסטוק. אח שלי, חובב פיסטוק מושבע בעצמו, חיסל את המילקי שלו וביקש עוד (והוא אשכרה שפן הניסויים הכי קשוח שלי). חזרתי הביתה באותו סופ”ש והתחלתי לכתוב את הפוסט בכזו שמחה. אבל אז עצרתי. מלחמה התחילה לפתע. שוב בלאגן, שוב פחד, שוב כעס, שוב ייאוש. שמתי את הכל בצד ונכנעתי למצב.

זה היה לפני שלושה שבתות. ביום שלמחרת קמתי מוקדם ונסעתי לכירופרקט שלי ברמת אביב. הכבישים היו ריקים. החנויות עוד סגורות למרות שכבר אמורות להיות פתוחות ועמוסות באנשים הממהרים לעבודה. חיכיתי בתחנת אוטובוס ביפו ופתאום שמעתי את פעמוני הכנסייה של העיר העתיקה. האיש הזקן שעמד לידי גיחך. הבנתי למה. ביום רגיל, עומס התנועה והאנשים מסביב לא היו מאפשרים להרמוניה של הפעמונים להגיע לאוזנינו. רגע של שלווה אפוקליפטית.

הכירופרקט קיבל אותי בברכת בוקר טוב, למרות שהמצב היה רחוק מזה. לאחר שסיימתי, החלטתי לנסוע חזרה ליפו באופניים. לקחתי את הדרך עם הנוף ונסעתי על קו החוף. היה כל כך שקט ופסטורלי. חלפתי על פני אנשים בודדים שהתהלכו להם על הטיילת או שחו בים. בעודי בא לחצות את גשר ווקופ מעל נחל הירקון, הבחנתי במספר דייגים העומדים למרגלות הנחל, אנפות עומדות לצידם ודגות גם כן, ומאחוריהם נשקף קו הרקיע של העיר. חשבתי אז, הכל יהיה בסדר. העולם ימשיך הלאה, וכך גם אני.

והנה, שלושה שבועות לאחר מכן, העולם עדיין תקוע באותו מצב. העבודה בבית המרקחת לא נגמרת, וכמות המטופלים הכפילה את עצמה. הכרתי כל כך הרבה אנשים מסכנים שברחו מהדרום או מהצפון. שמעתי על מלא אנשים מסכנים שעוד תקועים בצד השני של הגדר ולא מצליחים לברוח מהאיבה. רובם מחפשים רגע של שפויות, רגע של נחמה. אבל העולם שבור, ואני לא יכול לתקן אותו. אולם בינתיים, אני יכול להציע לו הסחת דעת זמנית.


הערות והארות


* חמאת פיסטוק טבעית: עבור מילקי פיסטוק, השתמשתי בחמאת פיסטוק טבעית שאותה ניתן לקנות מחנויות טבע. חמאת פיסטוק טבעית מיוצרת מ-100% פיסטוק, ללא תוספת צבע או שמן, וטעמה אינו מר כלל (מאוד חשוב לתוצר הסופי, אז מומלץ לטעום לפני שמשתמשים).

* צבע ירוק: חיפשתי וחיפשתי עד שמצאתי חמאת פיסטוק שצבעה ירוק יחסית (למרות שלא רואים את זה כל כך בתמונה), בניגוד לחמאת פיסטוק החומה הנפוצה יותר באזורינו. זה חשוב עבור הנראות של התוצר הסופי, אבל לא קריטי אם הצבע פחות משנה לכם.

* ממרח פיסטוק: ניתן גם להכין מילקי פיסטוק עם ממרח פיסטוק. ניסיתי את זו של Pisti שהיא די פופולרית כיום וזה עבד יפה. העדיפות כמובן הולכת לחמאת פיסטוק טבעית, שלדעתי מניבה מילקי פיסטוקי יותר. בכל מקרה, אם משתמשים בממרח, מפחיתים מהסוכר במתכון (10 גר’ סוכר במקום 20 גר’ בקרמה, ו-25 גר’ סוכר במקום 40 גר’ במוס).

* מילקי טופ: בסוף המתכון יש תוספת קטנטנה להכנת תוספת מגניבה (שכן מכילה גלוטן). ראו בזה כהצעת הגשה. שטרויזל פיסטוק שניתן לפזר מעל כל מילקי פיסטוק. התוספת של השטרויזל מעניקה קראנצ’יות ומליחות עדינה לכל ביס.

* חלבונים: שומרים את החלבונים העודפים עד ל-3-4 ימים במקרר ומכינים מהם פבלובו או פיננסייר פיסטוק.


חמאת פיסטוק טבעית
קרמה שוקולד
קרמה
מוס
מילקי פיסטוק

רכיבים


מסת ג’לטין
6 גר’ אבקת ג’לטין
30 גר’ מים

קרמה שוקולד
70 גר’ שוקולד חלב
40 גר’ שוקולד מריר 55%
6 גר’ מסת ג’לטין
80 גר’ שמנת מתוקה 38%

80 גר’ חלב
40 גר’ חלמון
(מ-2 ביצים גדולות)
10 גר’ סוכר

קרמה פיסטוק
40 גר’ חמאת פיסטוק טבעית
50 גר’ שוקולד לבן
12 גר’ מסת ג’לטין
80 גר’ שמנת מתוקה 38%
80 גר’ חלב
40 גר’ חלמון
(מ-2 ביצים גדולות)
20 גר’ סוכר

מוס פיסטוק
20 גר’ חלב
40 גר’ סוכר
140 גר’ מסקרפונה
30 גר’ חמאת פיסטוק טבעית
16 גר’ מסת ג’לטין
150 גר’ שמנת מתוקה

שנטילי מסקרפונה
90 גר’ מסקרפונה
50 גר’ חלב מרוכז וממותק
10 גר’ אבקת סוכר
180 גר’ שמנת מתוקה 38%
½1 כפיות מחית וניל

ציוד
בלנדר מוט
מד ליטר
מדחום
מסננת דקה
שק זילוף עם צנטר משונן בקוטר 1 ס”מ
כוסות תה קטנות
(שלי בקוטר כ-5 ס”מ וגובה 8 ס”מ)


המתכון מספיק ל-10 מילקי פיסטוק


מסת ג’לטין

מזרזפים אבקת ג’לטין על פני המים, מערבבים ומכניסים למקרר לחצי שעה לפחות. אם המסה המתקבלת גושית או ספוגית מדי, מחממים רק עד להמסה ומחזירים למקרר להתגבשות. לפני השימוש חותכים לחתיכות קטנות.

קרמה שוקולד

שמים את השוקולדים בתוך מד ליטר. מוסיפים מסת ג’לטין. מניחים מסננת דקה על גבי מד הליטר.

שמים שמנת מתוקה, חלב, חלמונים וסוכר בתוך קלחת ומערבבים. מחממים על אש בינונית עד לטמפרטורה של 80-82° (זה בסדר לחרוג טיפה, אך לא יותר מ-84°), תוך כדי ערבוב נמרץ, אך עדין, עם מרית כדי שהחלמון לא ייקרש (לדאוג בעיקר לתחתית הקלחת). התערובת תסמיך מעט.

מורידים מהאש ומסננים מיד לתוך מד הליטר (כדי להיפטר מגושי ביצים שייתכן והתגבשו במהלך הבישול). מערבבים עם מרית ואז טוחנים עם בלנדר מוט עד למרקם אחיד.

מוזגים את הקרמה מיד לתוך כל כוס עד לגובה של כ-2 ס”מ. אם יש צורך, מנערים קלות את הכוסות כדי ליישר את פני שטח הקרמה. שמורים במקפיא עד להתייצבות (כשעה).

קרמה פיסטוק

שמים את השוקולד הלבן בתוך מד ליטר. מוסיפים חמאת פיסטוק ומסת ג’לטין. מניחים מסננת דקה על גבי מד הליטר.

שמים שמנת מתוקה, חלב, חלמונים וסוכר בתוך קלחת ומערבבים. מחממים על אש בינונית עד לטמפרטורה של 80-82° (זה בסדר לחרוג טיפה, אך לא יותר מ-84°), תוך כדי ערבוב נמרץ, אך עדיןעם מרית כדי שהחלמון לא ייקרש (לדאוג בעיקר לתחתית הקלחת). התערובת תסמיך מעט.

מסירים מהאש ומסננים מיד לתוך מד הליטר. מערבבים עם מרית ואז טוחנים עם בלנדר מוט עד למרקם אחיד. מוזגים את הקרמה לתוך כל כוס מעל קרמה השוקולד עד לגובה של כ-2 ס”מ. שומרים במקפיא עד להתייצבות (כשעה נוספת).

מוס פיסטוק

מקציפים את השמנת עד למרקם כמעט יציב (להיזהר מהקצפת יתר, המרקם צריך להזכיר יוגורט נוזלי סמיך). שומרים במקרר.

שמים את המסקרפונה בתוך קערה. מוסיפים חמאת פיסטוק ומערבבים היטב עם מרית עד שאחיד והמרקם קרמי. שמים חלב וסוכר בתוך קומקום קטן. מחממים על אש בינונית תוך כדי ערבוב להמסת הסוכר. מסירים מהאש קצת לפני הרתיחה. מוסיפים מסת ג’לטין ומערבבים עד להמסה.

מוזגים בתוך הקערה מעל המסקרפונה. טורפים עד לתערובת חלקה ואחידה. מהשלב הזה חייבים לעבוד מהר.

מוציאים את השמנת המוקצפת מהמקרר ומקפלים לתערובת המסקרפונה ב-3 חלקים עד לתערובת אחידה. מעבירים לתוך מד ליטר או כלי מזיגה כלשהו. מוזגים מיד לתוך כל כוס מעל קרמה הפיסטוק עד לגובה של כ-2 ס”מ. שומרים במקפיא עד להתייצבות (כשעה נוספת).

שנטילי מסקרפונה

שמים מסקרפונה, חלב מרוכז ואבקת סוכר בתוך קערה ומקציפים הכל יחד בעזרת מיקסר ידני עד למרקם אחיד.

מוסיפים שמנת מתוקה ומחית וניל ומקציפים עד שיציב (זהירות מהקצפת יתר, השנטילי אמור להיות יציב אך רך). מעבירים לשק זילוף עם צנטר משונן בקוטר 1 ס”מ. מזלפים מיד בספירלה תלולית קטנה מעל כל מוס פיסטוק. מילקי פיסטוק נשמר במקרר עד ליומיים-שלושה.

מילקי פיסטוק

מילקי טופ


שטרויזל פיסטוק
40 גר’ פיסטוקים קלופים
20 גר’ קמח
20 גר’ סוכר דמררה
¼ כפית מלח
20 גר’ חמאה קרה (חתוכה לקוביות)


שטרויזל פיסטוק

מחממים תנור ל-170°. שמים פיסטוקים וקמח במעבד מזון וטוחנים לאבקה. מוסיפים סוכר, חמאה, ומלח וטוחנים בפולסים עד לקבלת פירורים. (ניתן לעבד גם במיקסר עם וו גיטרה).

מפזרים על מגש אפייה מרופד בנייר אפייה. מכניסים לתנור ואופים 8-12 דקות עד להשחמה יפה. מוציאים מהתנור ומצננים בטמפרטורת החדר. מגישים בצלוחית קטנה יחד עם כוס של מילקי פיסטוק ומפזרים בהנאה לפני כל ביס.

מילקי פיסטוק
Print Friendly, PDF & Email
Advertisements